Past Postdoctoral Fellows

Each name is followed by subject area or department, university, and date of degree.

2017-2018
Matthieu Felt (Premodern Japanese Literature, Columbia 2017)
Colin Jones (Japanese History, Columbia 2017)
Adam Lyons (Religion, Harvard 2017)
Ryo Morimoto (Anthropology, Brandeis 2016)
Amanda Robinson (Anthropology, University of Pittsburgh, 2017)

2016-2017
Kimberly Icreverzi (Comparative Literature, UC Irvine 2015)
Sachiko Kawai (Premodern Japanese History, University of Southern California 2015)
Ryo Morimoto (Anthropology, Brandeis 2016) 
Stephen Poland (Modern Japanese Literature & Film, Yale 2016)
Yurika Wakamatsu (Japanese Art History, Harvard 2016)

2015-2016
Ethan Bushelle (Japanese Religion and Literature, Harvard 2015)
Michelle Damian (Premodern Japanese History, University of Southern California 2015)
Tristan Grunow (History, Oregon 2014) 
Gabriele Koch (Anthropology, Michigan 2014) 

2014-2015
Joshua Frydman (Premodern Japanese Literature, Yale 2014)
Noemie Godefroy (Japanese Language & History, Institut National des Langues et Civilisations Orientales 2013)
Andrew Levidis (Japanese History, Kyoto 2013) 
Joanna Sturiano (Japanese Literature, Stanford 2014) 

2013-2014
Ryan Cook (Japanese Literature and Film, Yale 2013)
Maren Ehlers (East Asian Studies/Japanese History, Princeton 2011)
Miki Kaneda (Music with Designated Emphasis in New Media, UC Berkeley 2012) 
Akiko Walley (History of Art and Architecture/East Asian Buddhist Art, Harvard 2009) 

2012-2013
Molly Des Jardin (Asian Languages and Cultures, Michigan 2012)
Nick Kapur (International History, Harvard 2011)
Halle O'Neal (Art History, Kansas 2011) 
Franz Prichard (Asian Languages and Cultures, UCLA 2011) 
Jeremy Yellen (History, Harvard 2012) 

2011-2012
Christopher Callahan (Religion, Harvard 2011)
Eric Dinmore (East Asian Studies, Princeton 2006)
Diane Wei Lewis (Cinema and Media Studies, Chicago 2011) 
Eunmi Mun (Sociology, Harvard 2011) 

2010-2011
Marié Abe (Ethnomusicology, UC Berkeley 2010)
Robert Goree (East Asian Literature, Yale 2010)
Emer O'Dwyer (History and East Asian Languages, Harvard 2007) 

2009-2010
Raja Adal (History, Harvard 2009)
Michael Fisch (Anthropology, Columbia 2008)
Deborah Solomon (History, Michigan 2009) [Korea Institute joint affiliation]

2008-2009
Jonathan Abel (Comparative Literature, Princeton 2005)
Chelsea Foxwell (Art History, Columbia 2008)
Ayu Majima (Social and Cultural History, International Christian U. 2004) 
Trent Maxey (History, Cornell 2005)
Jun Uchida (History, Harvard 2005) [Korea Institute joint affiliation]

2007-2008
Hwansoo Kim (Religion, Harvard 2007)
Federico Marcon (History, Columbia 2007)
Matthew Marr (Sociology, UCLA 2007) 
Samuel Perry (East Asian Literature, Chicago 2007) [Korea Institute joint affiliation]
Gavin Whitelaw (Anthropology, Yale 2007)

2006-2007
Anna Andreeva (Japanese Studies, Cambridge 2006)
Christopher Bondy (Sociology, Hawai'i, Manoa 2005)
Edward Drott (Religious Studies, Pennsylvania 2005) 
Seth Jacobowitz (East Asian Literature, Cornell 2006)
Aaron William Moore (History, Princeton 2006)

2005-2006
Haeng-ja Sachiko Chung (Anthropology, UCLA 2004)
Matthew Fraleigh (Literature, Harvard 2005)
Rebecca Suter (Literature, Università degli Studi di Napoli 'l'Orientale 2004) 
Yuma Totani (History, UC Berkeley 2005)

2004-2005
Gina Cogan (Religion, Columbia 2004)
Robert Hellyer (History, Stanford 2001)
Abby Margolis (Anthropology, Pittsburgh 2002) [Fall 2005] 
Suzanne O'Brien (History, Columbia 2003)
David Odo (Anthropology, Oxford 2004)

2003-2004
Jeffrey Bayliss (History, Harvard 2003)
Fusae Kanda (Art History, Yale 2002)
Sho Konishi (History, Chicago 2003)
Mukund Subramanian (Anthropology, Stanford 2002)
Derek Wolff (History, Chicago 2003)

2002-2003
Linda Isako Angst (Anthopology, Yale 2001)
Charo D'Etcheverry (East Asian Studies, Princeton 2000)
Franziska Seraphim (History, Columbia 2001)
R. Kenji Tierney (Anthropology, UC Berkeley 2002)
Lori Watt (History, Columbia 2002)

2001-2002
Stefania Burk (Japanese Literature, UC Berkeley 2001)
Ian Condry (Anthropology, Yale 1999)
Darryl Flaherty (History, Columbia 2001)
Naomi Fukumori (Literature, Columbia 1999)
Mark Alan Jones (History, Columbia 2001)

2000-2001
Rachel DiNitto (Modern Japanese Literature, Washington 2000)
Sumiko Otsubo (History, Ohio State 1998)
Liang Pan (International Political Economy, Tsukuba 2000)

1999-2000
Hiroshi Aoyagi (Anthropology, British Columbia 1999)
Christopher Hill (Japanese and Comparative Literature, Columbia 1999)
Kiyomi Kusumoto (Linguistics, Massachusetts, Amherst 1999)
Laura (McGuinness) Ginsburg Spielvogel (Anthropology, Yale 1998)

1998-1999
Mark McNally (History, UCLA 1998)
Eric Rath (Japanese History, Michigan 1998)
John M. Rogers (History, Harvard 1998)
Akihiko Uechi (Linguistics, British Columbia 1998)

1997-1998
Adam Kern (Literature, Harvard 1997)
Kenneth Ruoff (History, Columbia 1997)
Gennifer Weisenfeld (Japanese Art History, Princeton 1997)

1996-1997
Tim George (History, Harvard 1996)
Kyu Hyun Kim (History and East Asian Languages, Harvard 1996)
Aviad Elchanan Raz (Sociology and Anthropology, Tel-Aviv 1996)
Christine Yano (Anthropology, Hawai'i, Manoa 1995)

1995-1996
Seung-mi Han (Social Anthopology, Harvard 1995)
Haruo Iguchi (History, Chicago 1995)
Jordan Sand (History, Columbia 1995)
Carol Richmond Tsang (History, Harvard 1995)

1994-1995
Satohiro Akimoto (Sociology, Harvard 1994)
Lawrence Fouraker (Modern Japanese History, UC Berkeley 1994)
Andrew Maske (Japanese Arts, Oxford 1994)
Hiroshi Ohta (Political Science, Columbia 1994)

1993-1994
Joanne Bernardi (East Asian Languages and Cultures, Columbia 1992)
Frederick Dickinson (History, Yale 1993)
Gordon Mathews (Cultural Anthropology, Cornell 1993)
Courtney Purrington (Government, Harvard 1993)

1992-1993
Nam-lin Hur (Religion and East Asian Studies, Princeton 1992)
Tomiko Narahara (Linguistics, Harvard 1991)
Louise Young (History, Columbia 1992)

1991-1992
Galen Amstutz (Religion and East Asian Studies, Princeton 1991)
Ronald Frank (Japanese History, Humboldt, Berlin 1991)
William Samonides (Fine Arts, Harvard 1991)
De-Min Tao (History, Osaka 1991)

1990-1991
Charles Inouye (Modern Japanese Literature, Harvard 1988)
Deborah J. Milly (Political Science, Yale 1990)
Edward E. Pratt (Japanese History, Virginia 1990)
Kaus Vietze (Economics, Humboldt, Berlin 1990)

1989-1990
Suzanne Culter (Sociology, Hawai'i, Manoa 1989)
F. Curtis Miles (History, SUNY Buffalo 1989)
Leonard J. Schoppa (Japanese Politics, Oxford 1989)
John P. Solt (Literature, Harvard 1989)

1988-1989
Mildred R. Creighton (Anthropology, Washington 1988)
Andrew Goble (East Asian Studies, Stanford 1987)
Marilyn Ivy (Anthropology, Cornell 1987)
Constantine Vaporis (East Asian Studies, Princeton 1987)

1987-1988
Takashi Fujitani (History, UC Berkeley 1986)
David Groth (Political Science, Stanford 1987)
William D. Johnston (History, Harvard 1987)

1986-1987
Marie Anchordoguy (Business and Public Policy, UC Berkeley 1986)
L. Bruce Darling (Oriental Art History, Michigan 1983)
Robert Dekle (Economics, Yale 1987)
Laura Hein (Modern Japanese History, Wisconsin, Madison 1986)

1985-1986
Joel Ralph Cohn (Literature, Harvard 1984)

1984-1985
Kenneth Kraft (East Asian Studies, Princeton 1984)

1983-1984
Sally Ann Hastings (History, Chicago 1980)
Bob Tadashi Wakabayashi (East Asian Studies, Princeton 1982)

1982-1983
Sumie Jones (Comparative Literature, Washington 1979)
Samuel Yamashita (History, Michigan 1981)

1981-1982
David Douglas Brown (History, Hawai'i, Manoa 1981)